2024 Best of Photojournalism Winners

After a month of submissions, another month of first-round judging to narrow the field and a marathon weekend of work, the National Press Photographers Association is proud to present to you the Best of Photojournalism – images, stories, videos and presentations that impact the world we live in.

Still Photojournalism

Photojournalist of the Year, International
First Place : Salwan Georges – The Washington Post
Second Place : Paul Hansen – Dagens Nyheter (Sweden)
Third Place : Carolyn Van Houten – Washington Post

Photojournalist of the Year, National
First Place : Roman Pilipey – AFP/Getty Images
Second Place : Cheney Orr – Independent
Third Place : Jabin Botsford – The Washington Post
Honorable Mention : Erin Schaff – The New York Times

Photojournalist of the Year, Community
First Place : Katina Zentz – The Frederick News-Post
Second Place : Erin Clark – Boston Globe
Third Place : Michael G. Seamans – Independent

Sports Photojournalist of The Year
First Place : Patrick Smith – Getty Images
Second Place : Corey Perrine – Florida Times-Union
Third Place : Vegard Grøtt – Bildbyrån Photo Agency
Honorable Mention : Wally Skalij – Los Angeles Times
Emerging Vision Photojournalist of The Year
First Place : Vincent Alban – Freelance
Second Place : Devin Anderson-Torrez – The State News
Third Place : Angelina Katsanis – Star Tribune

Cliff Edom New America Award
First Place : Carlos Rosillo – Independent, Urban nomads
Second Place : Gabrielle Lurie – San Francisco Chronicle, How a rural community in Honduras dominates San Francisco’s open air drug markets
Third Place : David Goldman – Associated Press, Freedom Under Fire
Breaking News
First Place : Fatima Shbair – Associated Press, War in Gaza
Second Place : Jacob Ehrbahn – Politiken (Denmark), Earthquake in Turkey
Third Place : Clodagh Kilcoyne – Reuters, Black Tulip
Honorable Mention : John Moore – Getty Images, Through the Wire
Breaking News Story
First Place : Evgeniy Maloletka – Associated Press, Russia Ukraine War
Second Place : Sergey Ponomarev – Independent, Turkey Quake
Third Place : John Moore – Getty Images, The Crossing
Honorable Mention : Martin Divisek – European Pressphoto Agency, Turkey Earthquake Aftermath
General News
First Place : Jon Shapley – Houston Chronicle
Second Place : Paul Hansen – Dagens Nyheter (Sweden)
Third Place : Carolyn Van Hounten – Washington Post
Honorable Mention : James Keivom – Independent
General News Story
First Place : Nicolo Filippo Rosso – Independent, Exodus
Second Place : Aaron Lavinsky – Star Tribune, In Harm’s Way
Third Place : Sergei Stroitelev – Independent, Life and death walk side by side
Honorable Mention : Gabrielle Lurie – San Francisco Chronicle, Disaster and Death on San Francisco’s Streets
Feature
First Place : Matias Delacroix – Associated Press, Pulling the Net
Second Place : Paul Hansen – Dagens Nyheter (Sweden), The Smoking Room
Third Place : Gabrielle Lurie – San Francisco Chronicle, Make Mommy Laugh
Feature Story
First Place : Jabin Botsford – Washington Post, Failure to Thrive
Second Place : Carolyn Van Houten – Washington Post, Brooke and Billy: Collateral Damage in the Battle Over Abortion
Third Place : Gabrielle Laurie – San Francisco Chronicle, Final Farewell: Dianne Feinstein Remembered
Honorable Mention : Marc Lester – Anchorage Daily News, One Whale in Point Hope
Politics
First Place : Alex Kent – Independent
Second Place : Andrew Harnik – Associated Press, US Congress
Third Place : Thomas Brenner – Independent, Biden Reacts
Honorable Mention : Matt McClain – The Washington Post, McCarthy
Politics Story
First Place : Damon Winter – New York Times, Party of None
Second Place : Jabin Botsford – Washington Post, The McCarthy Era
Third Place : Matt McClain – Washington Post, A President’s Hometown
Honorable Mention : Nicole Hester – The Tennessean, Tennessee Representatives Justin Jones and Justin Pearson expelled and return
Science
First Place : Adam Gray – Independent, Wildfire NYC
Second Place : Mario Tama – Getty Images, Resurrected Lake
Third Place : Owen Ziliak – Independent
Honorable Mention : Jim Watson – Agence France-Presse, Slow Melt
Science Story
First Place : Chang W Lee – New York Times, Seaweed Is Having Its Moment in the Sun.
Second Place : Dado Galdieri – Hilaea Media, The rupestrian birdman
Third Place : Jaime Rojo – National Geographic, Saving the Monarchs
Honorable Mention : Chandan Khanna – Agence France-Presse, A Violent Storm
Portrait/Personality
First Place : Sergei Stroitelev – Independent, Pasha and Vova
Second Place : David Goldman – Associated Press, Losing Jessica
Third Place : Alex Kent – Independent, Hardcore Hilbilly
Honorable Mention : Jake May – The Flint Journal, Shine Bright, Zaliyah
Portrait Series
First Place : Wei Tan – Independent, Waiting in Limbo: Kashmir’s Half-Widows
Second Place : Rodrigo Abd – Associated Press, Afghanistan in a New Light
Third Place : Sergei Stroitelev – Independent, The Dreamers (Searching for Love in the Darkest Times)
Honorable Mention : Jake May – The Flint Journal, Flint Royalty
Sports Action
First Place : Patrick Smith – Getty Images, Backs to Forehand
Second Place : Adam Pretty – Getty Images, Synchronised to Perfection
Third Place : Christian Bruna – European Pressphoto Agency, Double Win
Honorable Mention : Anna Connors – Independent, Rodeo
Sports Feature
First Place : Abbie Parr – Associated Press, Card of Hearts
Second Place : Brendan Smialowski – Agence France-Presse, Rodeo
Third Place : Lindsey Wasson – Associated Press, Dunk
Honorable Mention : Karsten Moran – The New York Times, 2023 New York City Marathon
Sports Story
First Place : Wally Skalij – Los Angeles Times, Field of Dreams
Second Place : Alex Kent – Independent, Dying to Live
Third Place : Adam Pretty – Getty Images, Omizu
Honorable Mention : Erin Hooley – Associated Press, Theon Davis and the Chicago Golden Gloves at 100

Picture Editing

Picture Editor of the Year – International
First Place : Anne Farrar – National Geographic
Second Place : Mikko Takkunen – The New York Times
Third Place : Olivier Laurant – The Washington Post
Honorable Mention : Jennifer Samuel – National Geographic and The Washington Post
Picture Editor of the Year – National
First Place : Heather Casey – The New York Times
Second Place : Natalia Jiménez – Washington Post
Third Place : Marisa Schwartz Taylor – The New York Times
Honorable Mention : Jeffrey Furticella – The New York Times
Picture Editor of the Year – Community
First Place : Nicole Fruge – San Francisco Chronicle
Second Place : Melanie Maxwell – Detroit Free Press
Third Place : Max Gersh – The Indianapolis Star
Honorable Mention : Katie Rausch – The Denver Post and StarTribune

Picture Editing Team of the Year – Community
First Place : – Boston Globe
Second Place : Photo editors: Katie Rausch, Emily Johnson, Nicole Gutierrez, Elizabeth Flores, Leila Navidi, Aaron Lavinsky, Renée Jones Schneider, Elizabeth Flores, Jeff Wheeler, Carlos Gonzalez, Jerry Holt – StarTribune
Third Place : Nicole Fruge, Emily Jan, Guy Wathen, Ash Adams, Alvin Jornada, Anna Sarpieri, Ramin Rahimian – San Francisco Chronicle
Honorable Mention : – The Texas Tribune
Picture Editing Team of the Year – National
First Place : Photographers: Stacy Kranitz, Kitra Cahana, Adria Malcolm, Russel Albert Daniels, Philip Cheung, Kim Raff, Rachel Woolf, Trent Davis Bailey, Asia Fields, Sarah A. Miller, William DeShazer, Liz Moughon Senior Editor, Visual Storytelling: Boyzell Hosey Art Director: Lisa Larson-Walker Visual Strategy Editor: Andrea Wise Visuals Editors: Alex Bandoni and Peter DiCampo – ProPublica

Picture Editing Team of the Year – International
First Place : The New York Times
Second Place : The Washington Post
Third Place : CNN Digital
Honorable Mention : The Wall Street Journal

Newspaper Front Page
First Place : Nicole Fruge – San Francisco Chronicle
Second Place : Melanie Maxwell – Detroit Free Press
Third Place : Meaghan Looram – The New York Times
Honorable Mention : Meaghan Looram – The New York Times
Newspaper Section Front
First Place : Mikko Takkunen – The New York Times
Second Place : Heather Casey – The New York Times
Third Place : Heather Casey – The New York Times
Honorable Mention : Christy Harmon – The New York Times
Newspaper General News
First Place : Kainaz Amaria, Nick Kirkpatrick, Robert Miller and Natalia Jimenez – The Washington Post, AR15 Terror on Repeat
Second Place : Nicole Fruge – San Francisco Chronicle, Deadly deal: From rural Honduras to the open-air drug markets of San Francisco
Third Place : Eve Edelheit – The New York Times, Behind 94 Acts of Shocking Violence, Years of Glaring Mistakes
Honorable Mention : Ash Adams – San Francisco Chronicle, Our changing climate
Newspaper Feature News
First Place : Heather Casey – The New York Times, After Uvalde, a Cemetery Anchors Families of Victims
Second Place : Gaia Tripoli – The New York Times, Ukraine Stolen Children
Third Place : Melanie Maxwell – Detroit Free Press, Amid addiction, finding purpose
Honorable Mention : Becky Hanger – The New York Times, Ghosts on the Glacier
Magazine Cover
First Place : Photo editing by Emily Petersen Photography by Joel Sartore/Photo Ark Cover design by Beth Rakouskas – Science
Second Place : Bill Greene and Kevin Martin – Globe Magazine
Third Place : Photo editing by Charlie Borst Photography by Pete McBride Cover design by Beth Rakouskas – Science

Magazine General News
First Place : Anne Farrar – National Geographic, 8 Billion China
Second Place : Anne Farrar – National Geographic, Carbon Removal

Magazine Feature Story
First Place : Kurt Mutchler – National Geographic, Aging Japan
Second Place : Anne Farrar – National Geographic, Lava Lakes

Digital General News
First Place : Craig Allen – The New York Times
Second Place : Gaia Tripoli – The New York Times
Third Place : Mikko Takkunen – The New York Times
Honorable Mention : Olivier Laurent – Washington Post
Digital Feature Story
First Place : Jeffrey Furticella – The New York Times
Second Place : Mikko Takkunen – The New York Times
Third Place : Brett Roegiers, Laura Oliverio, Will Lanzoni and Kyle Almond – CNN, Her mother was a victim of femicide. Now her aunt is raising her
Honorable Mention : Olivier Laurent – The Washington Post
Digital Project
First Place : Natalia Jiménez – The Washington Post
Second Place : Jeffrey Furticella – The New York Times
Third Place : Mikko Takkunen – The New York Times
Honorable Mention : Lasse Mejlvang – Politiken, Sleeping With Ghosts

Video Photojournalism

Ernie Crisp Photojournalist of the Year
First Place : Michael Grady – 9News
Second Place : Forrest Sanders – News Channel 5

Solo Video Photojournalist of the Year
First Place : Forrest Sanders – News Channel 5
Station of the Year – Market 1
First Place : WFAA
Second Place : WTVF

Station of the Year – Market 2
First Place : WTVR
Second Place : WDJT

NPPA Photojournalism Award for Reporting
First Place : Jobin Panicker – WFAA – Panicker ROY Entry
Second Place : Noel Brennan – CBS 2 – Noel Brennan
Third Place : Angeline McCall – 9News – Angeline McCall Reporter of the Year
Deadline News
First Place : Rico Romero – KDVR – The Kids Were Screaming
Second Place : Anne Herbst – 9News Denver KUSA – The Art of Survival
Third Place : Kyle Porter – Offense and Defense
Honorable Mention : Michael Grady – 9News Denver KUSA – Making Room for Dinner
Live
First Place : Layne Blank – FOX 45 WBFF-TV Baltimore – BGE Arrests
Second Place : Tommy Platek – Kare 11 Minneapolis – Glow Festival
Third Place : Tommy Platek – Kare 11 Minneapolis – Norwegian Foot March
Honorable Mention : Tommy Platek – Kare 11 Minneapolis – Earth Day
Breaking News – Solo Video Photojournalist
First Place : Noel Brennan – CBS 2 – Buzz in Chicago
Second Place : Nathan Vickers – KMOV – Susceptible, Vulnerable
Third Place : Jonathon Gregg – Spectrum News 1 – Mayfield Flash Flooding

Breaking News – Video Photojournalist
First Place : Michael Grady – 9News Denver KUSA – This Isn’t Normal
Second Place : Martin Doporto – WFAA – This Time in Allen
Third Place : David Peterlinz – Kare 11 – The Biggest Boom!
Honorable Mention : Jordan Powell – NewsChannel 5 Network – If It’s Gotta Go, It’s Gonna Go
General Assignment News – Hard – Solo Video Journalist
First Place : Forrest Sanders – News Channel 5 – We’re Gonna Figure It Out As A Family
Second Place : Anne Herbst – 9News – Stoke (and Water) is High
Third Place : Anne Herbst – 9News – A Change on the Prairie
Honorable Mention : Jonathon Gregg – Spectrum News 1 – Making Sense
General Assignment News – Hard – Video Photojournalist
First Place : Michael Grady – 9News – FINALLY SAYING GOODBYE
Second Place : Justin Fuller – WFAA – Where We Gone Go Today
Third Place : Darren McQuade – WPIX – Gen Assign Hard – There Is a Divide
Honorable Mention : Justin Fuller – WFAA – Kelly Does Not Live Here!
General Assignment News – Light – Solo Video Journalist
First Place : Forrest Sanders – News Channel 5 – Tater Tot
Second Place : Anne Herbst – 9News – #cowbios
Third Place : Forrest Sanders – News Channel 5 – A Little Ole Time Toe Tappin’ Music
Honorable Mention : Forrest Sanders – News Channel 5 – Happy Birthday, Paulette
General Assignment News – Light – Video Photojournalist
First Place : Joseph Huerta – KING5 – Light Lost Love
Second Place : Joseph Huerta – KING5 – Breaking Clouds
Third Place : Justin Fuller – WFAA – Ditto
Honorable Mention : Brandon Mowry – WFAA – Land and Legacy
48 Hour Feature – Solo Video Journalist

First Place : Forrest Sanders – News Channel 5 – Fright Night
Second Place : Forrest Sanders – News Channel 5 – The Sounds of Spring Hill
Third Place : Forrest Sanders – News Channel 5 – Pan American Blues
Honorable Mention : Anne Herbst – 9News Denver – Good Judy Garage
48 Hour Feature – Video Photojournalist
First Place : John Wilson – KSL – Milky Way Math
Second Place : Michael Driver – FOX 13 Seattle – Sugar Ray
Third Place : Michael Grady – 9NEWS – ALWAYS A WAY OUT
Honorable Mention : Rico Romero – KDVR – The Annular Eclipse
News Feature – Hard – Solo Video Journalist
First Place : Matt Pearl – Scripps National News – North of the Border
Second Place : Kevin Reece – WFAA – Dublin’s Hero
Third Place : Anne Herbst – 9 News – Cisco
Honorable Mention : Forrest Sanders – News Channel 5 – You Can’t Do That To This Little Town
News Feature – Hard – Video Photojournalist
First Place : Michael Downey – Al Jazeera – How I saved a family buried alive in Turkey’s earthquake
Second Place : Jordan Powell – NewsChannel 5 Network – Piles of Pine
Third Place : Brad Wilson – WTVR-TV – Sam’s Purpose
Honorable Mention : Brandon Mowry – WFAA – A Story of Exploration
News Feature – Light – Solo Video Photojournalist
First Place : Forrest Sanders – News Channel 5 – My Name Is Kiiiiid! Kid…..OAK!
Second Place : Forrest Sanders – News Channel 5 – Unstoppable
Third Place : Anne Herbst – 9News Denver – Some Girls and a Mural
Honorable Mention : Forrest Sanders – News Channel 5 – The Family Tree
News Feature – Light – Video Photojournalist
First Place : Devin Krinke – KARE 11 – Just a Good Joe
Second Place : Mitchell Yehl – KARE 11 – Like Riding A Lawnmower
Third Place : Jordan Powell – NewsChannel 5 Network – Dougie and Dolly
Honorable Mention : Chad Nelson – KARE 11 – Mrs. Oliphant
Sports Feature
First Place : Brandon Mowry – WFAA – This is Life
Second Place : Andy Sugden – WEWS – Beneath the Surface
Third Place : Chad Nelson – Kare 11 – Skiing Double
Honorable Mention : Jordan Powell – NewsChannel 5 Network – Weaver Fever
Investigative
First Place : Gary Knox – Kare 11 – Nowhere to Turn
Second Place : Chris Hansen – 9News Denver – What Truly Happened
Third Place : Rick Rysso – WFAA – Broken Trust
Honorable Mention : Gary Knox – Kare 11 – The Whistle Blower

Video Editing

Editor of the Year
First Place : Michael Grady – 9NEWS KUSA Denver
Second Place : Michael Driver – Fox 13 Seattle
60-Minute Edit – Editor
First Place : Darren McQuade – WPIX News – All in the Family
Second Place : Michael Grady – 9News Denver KUSA – This Isn’t Normal
Third Place : Michael Driver – FOX 13 Seattle – Muted Voices
Honorable Mention : Joseph Huerta – KING 5 Seattle – Ginger
60-Minute Edit – Solo Video Journalist
First Place : Noel Brennan – CBS 2 Chicago – Buzz in Chicago
Second Place : Jaleesa Irizarry – 9News Denver KUSA – Puberty if foul even for foul
Third Place : Leah Pezzetti – King 5 Seattle – Fish Market Legacy
Honorable Mention : Tiffany Liou – WFAA Dallas – Breathe Baby Breathe
Daily Hard News Edit – Editor
First Place : Michael Grady – 9News Denver KUSA – Finally Saying Goodbye
Second Place : Kyle Porter – WFAA – Offense and Defense
Third Place : Darren McQuade – WPIX News – You Guys Are Out Here Now?
Honorable Mention : Michael Driver – FOX 13 Seattle – The Verdict
Daily Hard News Edit – Solo Video Photojournalist
First Place : Kevin Reece – WFAA Dallas – Seats for Soldiers
Second Place : Kevin Reece – WFAA Dallas – A Helping Hand
Third Place : Anne Herbst – 9News Denver KUSA – A Change on the Prairie
Honorable Mention : Jaleesa Irizarry – 9 News Denver KUSA – Hospital Wait Times
Daily Light Report Edit – Editor
First Place : Michael Driver – FOX – Old People Need Strength
Second Place : Kyle Porter – WFAA – Uphill Climb
Third Place : Michael Driver – FOX – Southern Kitchen
Honorable Mention : Jordan Treece – KING 5 – This Year Feels Different
Daily Light Report Edit – Solo Video Photojournalist
First Place : Jonathan Gregg – Spectrum News – Metal Art
Second Place : Anne Herbst – 9News Denver KUSA – #cowbios
Third Place : Tiffany Liou – WFAA Dallas – It’s About to be a Good Lunch
Honorable Mention : Kevin Reece – WFAA Dallas – It’s Just a Blessing
Serious Feature Edit – Editor
First Place : Michael Grady – 9 News Denver KUSA – We Love This Place
Second Place : Chad Nelson – KARE 11 – Bitter Harvest
Third Place : Jordan Powell – News Channel 5 – Piles of Pine
Honorable Mention : Rick Rysso – WFAA – Preserving JFK History
Serious Feature Edit – Solo Video Photojournalist
First Place : Peter Rosen – KSL – The Man Who Walked Backwards.
Second Place : Kevin Reece – WFAA – DUBLIN’S HERO
Third Place : Evan Kruegel – 9 News Denver KUSA – Seatbelts for Sammie
Honorable Mention : Heidi Wigdahl – KARE 11 – Art is My Weapon
Light Feature Edit – Editor
First Place : Devin Krinke – KARE 11 – The Dress
Second Place : Sam Cooper – History Worth Saving
Third Place : Darren McQuade – WPIX News – It’s Amazing What You Find When You Look Down
Honorable Mention : Devin Krinke – KARE11 – Faribo Frosty
Light Feature Edit – Solo Video Photojournalist
First Place : Matt Pearl – E.W. Scripps – Compton to the Coast
Second Place : Peter Rosen – KSL – The Wand Choosing the Wizard
Third Place : Mike Castellucci – Fiddles, Fish, and Friends

Long-Form Feature Edit
First Place : Kurt Austin – KGW – It’s Not Over
Second Place : Brandon Mowry – WFAA – Transcending Time
Third Place : Eric Desrosiers – King 5 News – The Working Homeless
Honorable Mention : Brad Wilson – WTVR – Sam’s Purpose
Serious Photo Essay Edit
First Place : Eric Desrosiers – King 5 News – The King Behind King Co
Second Place : Michael Driver – Fox 13 Seattle – Permanent Decisions
Third Place : Matt Pearl – E.W. Scripps – Pride in the Pews

Light Photo Essay
First Place : Michael Driver – FOX – Docks To Knocks: The Ferry Fighter
Second Place : Devin Krinke – KARE 11 – Hopes, Concern, and Curses
Third Place : Michael Grady – 9NEWS KUSA Denver – Peaches Forever
Honorable Mention : Todd Haas – WVPI-TV – It’s a Party Vibe
Sports Edit
First Place : Devin Krinke – KARE11 – The Story Behind the Phrase
Second Place : Jordan Powell – News Channel 5 – Weaver Fever
Third Place : Brandon Mowry – WFAA – This is Life
Honorable Mention : Chad Nelson – KARE11 – Heart of a Saint
Single Story Investigative Edit
First Place : Chris Hansen – KUSA – One Family’s Response
Second Place : Jon Goss – WFAA – 329 Days Since Uvalde
Third Place : Martin Doporto – WFAA – Unimaginable
Honorable Mention : Michael Botsford – CBS Innovation Lab – Stolen Cars
Long-Form Investigative Edit
First Place : Chris Hansen – 9News – Undetermined
Second Place : Jenna Pinto – FOX 46 – Blue Ridge Runs Red
Third Place : Gary Knox – KARE11 – NOWHERE TO TURN SPECIAL
Honorable Mention : Rick Rysso – WFAA – Broken Trust
Effects Edit
First Place : Chad Nelson – KARE 11 – Gods of Thunder
Second Place : Aubrey Shafer – KSL – Those Two Letters
Third Place : Darrell Vannostran – Griffin Media – The Osage FBI Investigation
Honorable Mention : Blair Waltman-Alexin – KLRU – Are There Still Doves In Dove Springs?

Online Video, Presentation and Innovation

24 Hour – Online Video Individual
First Place : Sandy Hooper – USA Today – It’s so hard to wake up to this’; Lahaina resident lives on edge of wildfire destruction
Second Place : Reshma Kirpalani – The Washington Post – Supporters rally at Mar-a-Lago after Trump’s indictment
Third Place : Sandy Hooper – USA Today – Lahaina residents create supply network out of their homes after deadly Maui wildfire

24 Hour – Online Video Team
First Place : Zoeann Murphy and Jon Gerberg – The Washington Post – Lahaina Survivor Describes Inferno, Harrowing Escape
Second Place : Zoeann Murphy, Jon Gerberg and Joyce Koh – The Washington Post – Israeli Soldiers Clear Bodies after Kfar Azza Attack

News and Issue – Online Video Individual
First Place : Ramon Dompor – Seattle Times – Freeing the Klamath River
Second Place : Shelby Lum – Associated Press – The Latest Step Toward Animal-Human Transplants

News and Issue – Online Video Team
First Place : New York Times – Visual Evidence Shows Israel Dropped 2Klb Bombs Where It Ordered Gaza’s Civilians to Move for Safety
Second Place : New York Times – Surviving War in Gaza, One Text Message at a Time
Third Place : New York Times – ‘I Cry Quietly’: A Soldier Describes the Toll of Russia’s War
Honorable Mention : New York Times – ‘His Name Was Bélizaire’: Rare Portrait of Enslaved Child Arrives at the Met
News and Issue – Online Visual Presentation
First Place : New York Times – Inside the Deadly Maui Inferno, Hour by Hour
Second Place : Whitney Shefte, Whitney Leaming, Chico Harlan, Isabelle Khurshudyan, Kostiantyn Khudov, Annabelle Chapman, Irfan Uraizee, Jessica Koscielniak, Marisa Bellack and Reem Akkad – Washington Post – Separated by war, a Ukrainian family balances safety, duty and love
Third Place : Zoeann Murphy, Miriam Berger, Whitney Shefte and Sufian Taha – Washington Post – Separated by Gaza war, Palestinian families live in fear of the next call
Honorable Mention : New York Times – Greece Says It Doesn’t Ditch Migrants at Sea. It Was Caught in the Act.
Race and Identity in America – Online Video Individual
First Place : Hadley Green – The Washington Post – How an Indiana high school play resisted LGBTQ censorship
Second Place : Jenna Watson – The Indianapolis Star – Seeing her trans joy is just amazing’: Indiana family advocates for 10-year-old daughter
Third Place : Ramon Dompor – The Seattle Times – Why cedar is sacred to Pacific Northwest tribes
Honorable Mention : Michael Karas – The Record – NJ prison reentry programs don’t help people fully reintegrate
Race and Identity in America – Online Visual Presentation
First Place : Whitney Shefte, Arelis Hernández, Jabin Botsford, Emily Wright, Kelly West, Christine Armario, Natalia Jiménez, Jessica Koscielniak, Madison Walls and Thomas Heleba – The Washington Post – Texas Uses Aggressive Tactics to Arrest Migrants as Title 42 Ends
Second Place : Nicole Frugé, Danielle Mollette-Parks, Emily Jan, Alex K. Fong, Guy Wathen, Brontë Wittpenn, Lisa Gartner, John Blanchard, Stephanie Zhu, Julie Johnson, Jason Fagone, Andrew Park, Michael Mayer, Erika Carlos, and Jess Shaw. – San Francisco Chronicle – The Killing of Richard Oakes

Culture, Sports, and Science – Online Video Individual
First Place : Shelby Lum – Associated Press – Clues to Escaping Alzheimer’s
Second Place : Kathleen Flynn – ProPublica – This Scientist Tracked Bats for Decades and Solved a Mystery About a Deadly Disease
Third Place : Hadely Green – Washington Post – Aspiring Youtubers Helped Make This Video
Honorable Mention : Shelby Lum – Associated Press – How to Make Beef Better
Culture, Sports, and Science – Online Video Team
First Place : The Washington Post – Inside the OnlyFans ‘farm’ where sex sells

Culture, Sports, and Science – Online Visual Presentation
First Place : The New York Times – They Started Playing Football as Young as 6. They Died in Their Teens and Twenties with C.T.E.
Second Place : The New York Times – Ghosts on the Glacier
Third Place : Emily Jan, Guy Wathen, Brittany Schell, Sarah Feldberg, David Deloso, Vivien Ngo, Peter Hartlaub. San Francisco Chronicle – Inside the Hidden Archive of San Francisco’s Most Iconic Museum
Honorable Mention : Zoeann Murphy, Chris Mooney, Ricky Carioti and John Muyskens – The Washington Post – Facing the Surge
Portfolio – Online Video Individual
First Place : Shelby Lum – Associated Press – Shelby Lum Portfolio
Second Place : Dave Wurtzel – Connecticut Public (NPR) – Dave Wurtzel 2023 Portfolio
Third Place : Ramon Dompor – The Seattle Times – Ramon Dompor BOP 87
Honorable Mention : Lauren Frohne – The Seattle Times – Lauren Frohne Portfolio
Portfolio – Online Video Team
First Place : The Seattle Times
Second Place : Josh Morgan, Sandy Hooper, Megan Smith, Jasper Colt, Yannick Peterhans, Robert Hanashiro, Christopher Powers, Andrew P. Scott – USA Today

Portfolio – Presentation
First Place : Whitney Shefte, Whitney Leaming, Chico Harlan, Isabelle Khurshudyan, Arelis R. Hernández, Jabin Botsford, Zoeann Murphy, Reis Thebault, Miriam Berger, Sufian Taha, Mengshin Lin, Kostiantyn Khudov, Annabelle Chapman, Irfan Uraizee, Jessica Koscielniak, Marisa Bellack, Reem Akkad, Kelly West, Christine Armario, Natalia Jiménez, Madison Walls, Thomas Heleba, Julie Vitkovskaya, Cathleen Decker, Ann Gerhart, Laris Karklis, Aadit Tambe, Matthew Callahan, Virginia Singarayar and Dorine Bethea – The Washington Post
Second Place : Guy Wathen, Nicole Fruge, Emily Jan, Danielle Mollette-Parks, Alex K. Fong, Yalonda M. James, Brontë Wittpenn, Carlos Avilia Gonzalez, John Blanchard, Erin Caughey, Daymond Gascon, Stephanie Zhu, Yoohyun Jung, Andrew Williams, Andrew Park, David Deloso and Vivien Ngo – San Francisco Chronicle
Third Place :  The Seattle Times

Innovation
First Place : Zoeann Murphy, Ruby Mellen, Kostiantyn Khudov, Yutao Chen and Kasia Strek – The Washington Post – When Ukraine Goes Dark
Second Place : Lee Powell – The Washington Post – How the National Zoo Weighs Its Animals, from Elephants to Red Pandas

Documentary

Documentary of the Year
First Place : Chris Hansen – 9News – Una Vida Nueva, A New Life
Second Place : Directed, shot and edited by Liz Moughon. Produced by Debbie Cenziper, Michael D. Sallah, Liz Moughon. Executive and senior produced by Almudena Toral. Graphics and Animation by Mauricio Rodríguez. Additional Camera by Benjamin B. Braun, Gerardo Del Valle, Kanon Havens, Winslow Crane-Murdoch. Additional Editing by Margaret Cheatham Williams. Data by Michael Korsh. – ProPublica – With Every Breath
Documentary Editor
First Place : Mauricio Rodriguez – ProPublica – The Night Doctrine
Second Place : Liz Moughon – ProPublica – With Every Breath
Third Place : Lauren Frohne – The Seattle Times – Finding Lillian: The Lost Patients of Washington’s Abandoned Mental Hospital
Documentary Series
First Place : Esther Poveda, Nacho Corbella, Patricia Vélez, Federica Narancio – Univision – Culinary Pioneers

Documentary Short Form
First Place : Directed, shot and edited by Liz Moughon. Produced by Debbie Cenziper, Michael D. Sallah, Liz Moughon. Executive and senior produced by Almudena Toral. Graphics and Animation by Mauricio Rodríguez Pons. Additional Camera by Benjamin B. Braun, Gerardo Del Valle, Kanon Havens, Winslow Crane-Murdoch. Additional Editing by Margaret Cheatham Williams. Data by Michael Korsh. – Pro Publica – With Every Breath
Second Place : Lauren Frohne – The Seattle Times – Finding Lillian: The lost patients of Washington’s abandoned mental hospital
Third Place : Whitney Shefte, Arelis Hernández and Jessica Koscielniak – Washington Post – Texas border county tries divisive tactics to stop migrants
Honorable Mention : Rick Rysso – WFAA – Broken Trust

Documentary Long Form
First Place : Chris Hansen – 9News – Una Vida Nueva, A New Life
Second Place : Kelsey Kremer and Courtney Crowder – The Des Moines Register – Shift: The RAGBRAI Documentary
Third Place : Jed Gamber – WBFF – Learned Helplessness
Honorable Mention : Chris Hansen – 9News – Undetermined

These results are provisional as the committee verifies their eligibility. The entries themselves will be posted on Wednesdays through the end of March.

The competition is supported through a partnership with the University of Georgia’s College of Journalism and Mass Communication and presented by Sony as its primary sponsor.

Questions about the competition can be sent to [email protected].